CropScan czyli nowa linia analizatorów białka firmy Next Intruments

Analizatory NIR są już powszechnie dostępne do użycia w produkcji spożywczej, od gospodarstwa rolnego po fabrykę. Australijska firma Next Instruments specjalizuje się w projektowaniu i produkowaniu analizatorów bliskiej podczerwieni dla rolników, kupców, przetwórców i producentów rolno-spożywczych. Wyzwaniem było zaprojektowanie urządzenia, które jest wydajne i proste w użyciu jednocześnie. Farmerzy często posiadają wykształcenie naukowe i inżynierskie, lecz nie tylko wiedza jest niezbędna do rozpoczęcia produkcji. Ich pierwszym celem jest wyprodukować i zebrać ziarno. Narzędzia, których używają, by tego dokonać i które im w tych procesach pomagają muszą być łatwe w użyciu, solidne i niezawodne.

Kupcy i przedsiębiorstwa przetwarzające ziarno zazwyczaj mają małe, typowe laboratoria, lub co najmniej biura wyposażone w aparaturę. Jednakże oprzyrządowanie pomiarowe w każdym z przypadków musi spełniać swoje zadanie szybko i zwięźle a informacje muszą być generowane sprawnie i dostępnie. Przetwórcy branży spożywczej, którzy w oparciu o informacje chcą polepszyć jakość swojego produktu mogą zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Analizatory NIR mogą odegrać ważną rolę w procesach skupowania ziarna zbóż, roślin oleistych od rolników, procesach przetwarzania oraz sprzedaży na półki sklepowe.

Next Instruments to firma oferująca szeroki zakres analizatorów NIR bazujących na prostym spektrofotometrze z matrycą diodową, który zajmuje niewiele miejsca, nie posiada ruchomych części, koszty produkcji nie są wysokie co sprawia, że całe urządzenie jest solidne i niezawodne.
Schemat 1 obrazuje zasadę działania spektrofotometru.

Zasada działania

Światło z wolframowej lampy halogenowej prześwietla próbkę ziarna, pudru, papki, czy płynu. Energia świetlna jest pochłaniana przez białko, wilgotność, olej czy cukier zawarte w próbce. Przetransmitowane światło jest skupiane na spektrometrze, gdzie zostaje następnie rozszczepione według długości fali.

Rozproszona wiązka światła, zwana widmem NIR jest rzucona na detektor – matryca fotodiod krzemowych – który jest także wykorzystywany w kserokopiarkach i skanerach. Czujniki ustawione w szyku mierzą intensywność widma światła, które uderza w każdy z receptorów. Białko pochłania widmo specyficznej długości fali – 1020nm, woda 970nm, olej 902nm, cukier 820nm. Podczas mierzenia ilości światła, która pada na każdy z elementów detektora można przeliczyć ilość światła pochłoniętego każdej długości fali. To pozwala instrumentowi obliczyć każdy z komponentów. Im więcej światło zostało pochłonięte tym większa koncentracja komponentu.

Typowy prosty spektrometr z matrycą diodową waży średnio 7kg i jest wielkości pojemnika na żywność. Taki spektrometr może być umieszczony w ramie urządzenia wraz z właściwym mechanizmem próbkującym w celu uzyskania analizatora NIR do różnych zastosowań.

Back to top