50 Rajd Żubrów to już dla nas tradycja

Nasz koordynator sprzedaży miniładowarek AVANT – Krzysztof Siorak – w ubiegłą sobotę (22.10) wystartował po raz kolejny z kolegą Robertem Ptak w 50 Rajdzie Żubrów.

rajdTradycyjny Rajd Żubrów organizowany przez Automobilklub Krakowski został rozegrany już po raz pięćdziesiąty. Jubileuszowa edycja zakończyła się kolejnym zwycięstwem jadących w Audi TT RS Sobiesława i Ewy Zasadów, którzy byli inicjatorami tych zawodów dokładnie 12 listopada 1966 roku. Rajd wówczas wystartował spod Wielkiej Krokwi w Zakopanem, wtedy jeszcze pod nazwą I Ogólnopolski Rajd Działaczy i Sympatyków Sportu Samochodowego.

Piękną ideą przewodnią tej imprezy było, że to czynni zawodnicy organizują rajd dla działaczy i byłych zawodników. Taki model organizacyjny ukształtował się na wiele lat, dopóki wymogi profesjonalnego podejścia do organizacji nie sprawiły, że główny ciężar organizacyjny przesunął się w innym kierunku. Ale nadal przy obsłudze prób sportowych spotkać można czynnych zawodników.

Puchar rajd zubrówPrzez 50 lat nieprzerwanego istnienia, Rajd nabrał prestiżu jak również poszerzyło się grono osób mogących w nim uczestniczyć. Oprócz działaczy i czynnych zawodników, do Rajdu mogą przystąpić fani automobilizmu. Ograniczenie dotyczy jedynie maszyn biorących udział w Rajdzie – mogą to być samochody produkowane seryjnie. Celem nadrzędnym jest aby impreza ta nie miała tylko charakteru sportowej rywalizacji, ale była również okazją do spotkania się w gronie przyjaciół z rajdowych tras, pasjonatów i miłośników sportu samochodowego.

W tym roku Rajd wystartował z Myślenickiego Rynku o godzinie 9:00. Cała trasa liczyła ok 270 km. Przeprowadzono 10 prób sportowych na odcinkach w Lanckoronie, Górze Chełm, Górze Makowskiej oraz Krzeszowie kończąć metą pod Hotelem Kasprowym w Zakopanem.

W klasyfikacji generalnej 1 miejsce trafiło do Sobiesława i Ewy Zasadów, na 2 miejscu znaleźli się Andrzej Dąbrowski i Jacek Pieśniewski (Ford Fiesta ST), a na 3 Marek Karczewski i Andrzej Woźniak (Mitsubishi Lancer). Zeszłoroczni triumfatorzy, Ryszard Adamek i Filip Stopa musieli zadowolić się 9 miejscem.

Nasza załoga Robert Ptak/Krzysztof Siorak zajęła wysokie 5 miejsce na 25 załóg w klasyfikacji grupy 3, 3 miejsce w klasyfikacji klasy III grupy 3 oraz 3 miejsce w grupie Audi.

Na starcie 50 Rajdu Żubrów stanęło 60 załóg, w tym 10 włoskich. Impreza zakończyła się w Zakopanem

Back to top