eu
topper-image>

Wilgotność zboża do zbioru i przechowywania – ile powinna wynosić i jak ją mierzyć?

Poziom wilgotności zboża ma ogromne znaczenie. To właśnie ona decyduje o tym, czy plony uda się bezpiecznie przechować, czy też ulegną zniszczeniu. Każdy doświadczony rolnik potwierdzi, że zignorowanie jej może niekiedy oznaczać utratę całego zbioru.

Gdy wilgotność ziarna przekracza dopuszczalne normy, może dojść do procesu samozagrzewania, podczas którego dochodzi do rozwoju pleśni i wzrostu temperatury do nawet 35 °C. Skutkuje to zmianą zapachu i smaku ziarna, a w skrajnych przypadkach może dojść do jego całkowitego zepsucia. W takich warunkach znacznie łatwiej rozwijają się również szkodniki. Aby temu zapobiec, niezbędne jest regularne kontrolowanie wilgotności. Do tego zadania służą różnego rodzaju wilgotnościomierze i testery temperatury. Te urządzenia zostały stworzone do precyzyjnego pomiaru i powalają nam szybko zareagować, jeśli warunki magazynowania odbiegają od normy. Wilgoć nie daje drugiej szansy i właśnie dlatego należy dokonywać precyzyjnych pomiarów, zanim będzie za późno.

Kiedy mierzyć wilgotność zboża?

Pierwszy pomiar najlepiej wykonać od razu po zbiorze i tuż przed rozpoczęciem przechowywania. Pozwala to ocenić, w jakim stanie ziarno trafia do magazynu i daje szansę, by jak najszybciej dostosować poziom napowietrzenia i temperaturę do aktualnych potrzeb. Podczas magazynowania zaleca się robić pomiary co najmniej raz w miesiącu. Poziom wilgotności, jak i temperatura zboża mogą się zmieniać w zależności od stanu i wyposażenia naszego magazynu, zastosowanego systemu wentylacji oraz warunków atmosferycznych.

Jaka powinna być wilgotność?

Odpowiedni poziom wilgotności i wymagane i parametry zmieniają się w zależności od planowanego czasu magazynowania oraz od rodzaju przechowywanych plonów. Przeważnie przyjmuje się, że dla większości zbóż uprawianych w Polsce graniczna wartość wynosi 14% wilgotności.
  • W przypadku podstawowych zbóż, takich jak pszenica, żyto, pszenżyto, jęczmień czy owies, przyjmuje się, że bezpieczna wilgotność przy przechowywaniu do 6 miesięcy wynosi 14%. Jeśli ziarno ma być magazynowane dłużej, zaleca się obniżenie wilgotności do 13%.
  • Podczas przechowywania kukurydzy można pozwolić na poziom 14% przez dłuższy czas – nawet przez 12 miesięcy, lecz jeśli planujemy magazynować ją dłużej niż przez rok, to należy utrzymać poziom 13%. Kukurydza paszowa, przechowywana do wiosny może mieć 15,5% wilgotności.
  • Rzepak zachowuje swoje właściwości przy wilgotności 8% przez pierwsze pół roku, a jeśli planujemy przechowywać go dłużej, wilgotność nie powinna przekraczać 7%.
  • Dla nasion roślin strączkowych (groch, fasola) najbezpieczniejsza wilgotność wynosi od 15 do 16%. Nasiona o niższej wilgotności nie są wystarczająco miękkie, by zapobiec uszkodzeniom mechanicznym, dlatego ważnym jest, aby nie doszło do nadmiernego wysuszenia.

Rodzaje wilgotnościomierzy – Jak mierzyć wilgotność zboża?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów urządzeń pomiarowych – różnią się one dokładnością, metodą pomiaru i wygodą użytkowania. Żaden rodzaj wilgotnościomierza nie jest lepszy od drugiego, lecz posiadają różnice, na które warto spojrzeć, by dostosować odpowiedni tester do naszych potrzeb i skali gospodarstwa.
  1. Wilgotnościomierze na pełnym ziarnie (metoda pojemnościowa)
Ten rodzaj miernika jest prosty w obsłudze, szybki i bezpieczny dla ziarna – nie wymagają jego uszkodzenia ani mielenia, nadając się do regularnych, codziennych pomiarów. Przykładem takiego urządzenia jest Tester wilgotności zbóż FARMPOINT, zapewniający odczyt cyfrowy z dokładnością do jednego miejsca po przecinku i automatyczne wyliczanie ze średniej z czterech pomiarów.
  1. Wilgotnościomierze mielące (metoda rozkruszowa)
Zapewniają większą dokładność pomiaru, jednak wymagają zniszczenia próbki. Sam pomiar jest nieco bardziej czasochłonny, ale rekompensuje to precyzją – szczególnie przy kontrolach przed długoterminowym przechowywaniem. Tester wilgotności zbóż SUPERPRO, który pracuje na zmielonym ziarnie i oferuje odczyt cyfrowy z dokładnością do 0,25%.
  1. Lanca do pomiaru

Kolejną opcją wygodnego pomiaru jest specjalna lanca, która sprawdza się przy wielu rodzajach upraw i w różnych środowiskach (magazynach płaskich, silosach). Można ją umieścić np. wśród słodu jęczmiennego, zbóż, ziemniaków, torfu i drewnianych zrębków. Lanca AgroLog mierzy temperaturę i wilgotność magazynowanych zbóż. Produkt zbudowany jest z elastycznej i wytrzymałej włóczni z włókna szklanego, wewnątrz której umieszczono precyzyjne czujniki. Zebrane przez nie dane trafiają do elektronicznego modułu, który przesyła je bezpośrednio do dedykowanej aplikacji na telefon, dzięki czemu można zdalnie i z łatwością dokonać pomiaru w każdym momencie.

 

Wilgotność zboża to jeden z najważniejszych parametrów, jakie rolnik powinien mieć pod kontrolą. Dzięki regularnym pomiarom i odpowiednim urządzeniom można uniknąć strat i zapewnić plonom bezpieczne warunki przechowywania. W tym przypadku precyzja to oszczędność czasu i pieniędzy.

Sprawdź ofertę TESTERÓW DO ZBOŻA SERAFIN

 

 

szczegóły

  • Testery wilgotności ziarna
  • Wilgotnościomierze
  • Metody pomiaru wilgotności
  • Farmpoint
  • Superpro
  • AgroLog

Zobacz też

Co zrobić z gruzem z budowy?

W budownictwie coraz głośniej mówi się o recyklingu. Ekologiczne wykorzystanie gruzu budowlanego, znacząco obniży koszty i poprawi efektywność pracy. Nadmiar odpadów powoduje wiele problemów. Po pierwsze, często wyrzucamy fragmenty, za…

Wszystko, co musisz wiedzieć o nowym Leguanie 265

Niedawno miała miejsce premiera nowego podnośnika koszowego – Leguan 265. Jakie są jego możliwości? Czym różni się od poprzednich modeli? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym…

Przycinanie gałęzi nigdy nie było takie łatwe – nowości w ofercie Avant

Dzięki obserwowaniu potrzeb użytkowników, wachlarz narzędzi AVANT powiększył się o trzy nowe maszyny, które zostały stworzone, aby pomóc w przycince drzew i czyszczeniu miejsca pracy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki?

Jaką kosiarkę wybrać? Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak by się wydawało.  Co dla ciebie jest ważniejsze – pojemność, czy może zwrotność kosiarki? Jaka jest wielkość koszonego terenu? Czy warto…

Służymy pomocą
i zapraszamy do współpracy