Połączenie szybkości z precyzją – elektromagnesy DYNASET
- Bez kategorii
- Posted by
- Leave your thoughts

Chwytaki elektromagnetyczne do złomu metalu i szyn kolejowych znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Głównym zadaniem elektromagnesu jest odseparowanie metalu od elementów niemetalowych. Takie zadanie może okazać się szczególnie przydatne podczas pracy na złomowiskach, podczas wyburzeń czy rozbiórki torów kolejowych.
Schemat działania elektromagnesu DYNASET opiera się na prawach fizyki. Po uruchomieniu elektromagnesu wytwarzane jest pole magnetyczne w wyniku przepływu przez nie prądu elektrycznego, które przyciąga wszystkie metalowe elementy z podłoża do powierzchni magnesu. Gdy prąd przestaje płynąć, to pole magnetyczne zanika.
W swej ofercie posiadamy magnesy hydrauliczne HMAG z wbudowanym generatorem magnetycznym. Do pracy wymagają jedynie podłączenie hydraulicznego, a sterowanie następuje przy pomocy hydrauliki maszyny roboczej. Jego zamontowanie jest możliwe na większości maszyn roboczych. Posiadają one również funkcję szybkiego rozmagnesowywania dzięki czemu operator ma pełną kontrolę nad urządzeniem. Elektromagnesu z powodzeniem można używać na większości koparek oraz ładowarek. Trzeba pamiętać, że jest to uzależnione od możliwości hydraulicznych i rozmiaru maszyny, do której magnes miałby być zamontowany. Jedynie odpowiednie dobranie tych parametrów gwarantuje poprawne funkcjonowanie maszyny.
Magnesy MAG to z kolei urządzenia bez wbudowanego generatora i wymagają jego zewnętrznego przyłączenia. Posiadają również wytrzymałą ramę, głęboko osadzone zwoje aluminiowe, wkręcone punkty zaczepienie i zaizolowaną skrzynkę połączeniową. Są one dostępne w różnych średnicach i wielkości udźwigu. Montowane są na maszynach przeładunkowych, nie posiadających linii wolnego spływu. Zasilanie odbywa się wtedy przez generator zamontowany na maszynie roboczej, a na ramieniu znajduje się jego gniazdo zasilające. Operator steruje wówczas przy pomocy elektrozaworu.
Elektromagnesy znajdują zastosowanie w wielu pracach przemysłowych. Są one podstawowym narzędziem w trakcie segregowania metalowych elementów przy wyburzaniu, prac na wysypiskach czy w kolejnictwie. Niezwykle użyteczne są także na skupach złomu. W tych ostatnich pracach na pierwszy plan wysuwa się niezwykła dokładność z jaką jest w stanie pracować magnes hydrauliczny. Po uruchomieniu magnesu wytwarzane jest pole magnetyczne, które przyciąga wszystkie metalowe elementy z otoczenia narzędzia. Prawa fizyki sprawiają, że teren zostaje starannie oczyszczony nie tylko z większych stalowych części, ale także z różnego rodzaju drobinek. Dzięki temu nie powstaje ryzyko pozostawienia złomu, który mógłby uszkodzić inne maszyny, np. przebić oponę. Praca taka, wykonywana przez fizycznych pracowników mogłaby zająć wiele czasu, a i tak nie gwarantowałaby 100-procentowej skuteczności w usuwaniu drobinek. Użycie elektromagnesu eliminuje to ryzyko, zapewniając nie tylko precyzyjność robót, ale także oszczędność czasu pracy.
Elektromagnesy HMAG znajdują zastosowanie także w pracach przy rozbiórkach torowisk. Kiedy linia kolejowa nie nadaje się już do użytku, a jej remont jest nieopłacalny konieczna jest jej rozbiórka. Metalowe elementy są wtedy przenoszone przy pomocy magnesu, co gwarantuje, że żadna śruba czy inny metalowy element nie zostanie pominięty. Gwarancją niezawodności i jakości magnesów marki DYNASET jest stale powiększająca się rzesza użytkowników. Można je spotkać na terenie całej Polski, a magnes służy już wielu zadowolonym klientom.
