Budowlany niezbędnik

W przeciągu ostatnich lat wiertnica stała się drugim, zaraz po łyżce, podstawowym narzędziem, przeznaczonym do prac ziemnych i budowlanych. Popularność zyskała głównie dzięki szerokim obszarom zastosowania i prostej obsłudze. Dotychczas stwierdzone możliwości użytkowania wiertnicy są imponujące, jednak jej potencjał jest na tyle duży, by móc wciąż zaskakiwać swoim innowacyjnym wykorzystaniem.

Gdzie zatem wiertnica może być pomocna lub wręcz niezbędna? Właściwie w każdym sektorze budownictwa, zarówno wodnego, jak i lądowego, istnieje zapotrzebowanie na wykonywanie różnego rodzaju odwiertów. Wiertnice są wykorzystywane przy budowie dróg, autostrad, linii trakcyjnych kolei i tramwajów. Z ich pomocą mogą być montowane ekrany akustyczne oraz słupy oświetleniowe. Wreszcie są narzędziem niezbędnym do wkręcania pali śrubowych stosowanych przy wzmacnianiu i podpieraniu fundamentów w konstrukcjach budynków, znaków i generatorów wiatrowych, fundamentów mostów, kładek pieszych i przepraw tymczasowych.

W zależności od zapotrzebowania do prac powinna być dobrana odpowiednia wiertnica. Oferta wiertnic Digga jest szeroka – od małych urządzeń z niskim momentem obrotowym przeznaczonym do maszyn roboczych o niewielkich gabarytach, aż po ogromne wiertnice. Z racji zintensyfikowania prac przy budowach autostrad, w ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost zapotrzebowania na większe napędy, które osiągają nawet 300 000 Nm i są wykorzystywane na kilkudziesięciotonowych nośnikach. Mimo to, wciąż do najbardziej popularnych należą wiertnice montowane na mini koparkach, mini ładowarkach i koparko-ładowarkach.

Dużym plusem wiertnic Digga jest to, że pozwalają na monitorowanie momentu obrotowego oraz obrotów wiertła podczas pracy, dzięki czemu można cały czas czuwać nad jakością wykonywanego odwiertu. Ponadto napęd został wyposażony w przekładnię planetarną, na którą producent udziela 5-letniej gwarancji oraz silnik hydrauliczny Digga/EATON (3 lata gwarancji). Dodatkowo istnieje możliwość zainstalowania systemu kontroli wahania wiertła SCS oraz systemu pionowania Diggalign. Pierwszy z nich ogranicza ruchy świdra zawsze, gdy ten zbyt mocno się wychyli, zapewniając przy tym bezpieczeństwo i komfort pracy. Z kolei system Diggalign pozwala na zachowanie dużej precyzji odwiertu. Za każdym razem, gdy podczas pracy wiertło nie jest ustawione pionowo, operator zostaje o tym poinformowany. System sygnalizuje o odchyleniu na wskaźniku diodowym, który przekuje informację od czujnika umieszczonego w napędzie.

Przy wyborze wiertnicy należy również zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których jest zrobiona. Świder wykonany z wysokiej jakości stali, zakończony mocnymi wolframowymi zębami tnącymi w połączeniu z solidnym napędem bez problemu poradzi sobie w każdym rodzaju podłoża – ziemi, glinie, łupkach, pękających i litych skałach, bitumie, asfalcie czy betonie.

Szeroki zakres potencjalnych zastosowań, prosta obsługa oraz możliwość zainstalowania praktycznie na każdej maszynie roboczej czynią wiertnicę obecnie jednym z podstawowych i absolutnie niezbędnych urządzeń na placu budowy.

Back to top