eu
topper-image>

Technika koszenia trawy

Koszenie trawy to technicznie łatwe i nieskomplikowane zadanie, jednak warto wykonywać je biorąc pod uwagę kilka zasad. Odpowiednia częstotliwość i wysokość koszenia, dobra pora w ciągu dnia czy ostre noże wraz z zasobnikiem w naszej kosiarce to ważne elementy koszenia trawy. Dlaczego? Zapraszamy do lektury. 

Systematyczność

Aby  trawnik był gęsty i pozbawiony chwastów warto kosić go regularnie, min co 7-10 dni. Dlaczego? Takie systematyczne podcinanie sprawia, że korzenie trawy się wzmacniają, a źdźbła są bardziej sprężyste. Co więcej, chwasty, których liście są często podcinane, słabną, nie wydają nasion i giną. Częstotliwość koszenia warto również dostosować do pory roku i warunków atmosferycznych – latem kosimy rzadziej niż wiosną, to samo podczas upalnej pogody w porównaniu z porą deszczową.  Dobrą zasadą jest reguła, która mówi o skracaniu trawy w momencie gdy przekracza ona 1/3 planowanej długości. Jeżeli mamy taką możliwość kosimy trawę rankiem lub późnym popołudniem – źdźbła są wtedy sprężyste i świetnie poddają się koszeniu. Na pewno unikamy podcinania w południe, kiedy trawa jest nagrzana i osłabiona. 

Prostopadle lub do kwadratu

Istnieją dwie techniki koszenia –  równoległymi pasami od jednego końca murawy do drugiego; lub do tzw. kwadratu – kosimy trawę na planie kwadratu i stopniowo zmniejszamy jego powierzchnię kierując się ku środkowi. Wybrana metoda często zależy od wielkości i kształtu terenu oraz architektury ogrodowej, którą musimy ominąć. Ważne aby unikać gwałtownych manewrów czy ostrych skrętów i kosić na zakładkę – czyli najeżdżać na skoszone miejsce. Dzięki temu każdy, nawet najmniejszy fragment, zostanie podcięty.  Taki sposób koszenia wymaga od maszyny wysokiej zwrotności. W modelach Grillo FD 280 i FD 450 – promień skrętu to zaledwie 30 cm. Dzięki temu kosiarki zwinnie skręcają, omijają przeszkody czy zmieniają kierunek jazdy.

Ostre cięcie

Bez względu na to czy mamy do dyspozycji kosiarkę samojezdną czy też spalinową, musimy mieć pewność, że posiada ona ostre i precyzyjne noże, które nie szarpią i nie miażdżą trawy.  Agregaty tnące w kosiarkach Grillo posiadają aż trzy ostrza. Dodatkowo są zamontowane z przodu maszyny i pozbawione jakichkolwiek zbędnych elementów, aby móc łatwiej kosić nawet trudno dostępne miejsca. Dzięki takim rozwiązaniom liście są dobrze ścięte, nie tracą wody i lepiej się regenerują. Używajmy również maszyny zzasobnikiem, aby nie zostawiać skoszonych resztek, bo to znacznie utrudnia wzrost i zagęszczanie trawy. Aby opróżnianie nie było uciążliwe i zbyt częste, zasobnik powinien być duży – tak jak w modelach Grillo serii FD, gdzie pojemność kosza jest dostępna od 200 do 1400 l

Dobry sprzęt z ostrymi nożami, odpowiednia pora i technika koszenia sprawią, że nasz trawnik będzie w doskonałej formie. 

szczegóły

  • koszenie trawy
  • kosiarki grillo

Zobacz też

Wilgotność zboża do zbioru i przechowywania – ile powinna wynosić i jak ją mierzyć?

Wilgotność zboża to jeden z najważniejszych parametrów, jakie rolnik powinien mieć pod kontrolą, a zignorowanie jej może niekiedy oznaczać utratę całego zbioru. Dzięki regularnym pomiarom i odpowiednim urządzeniom można uniknąć…

Co zrobić z gruzem z budowy?

W budownictwie coraz głośniej mówi się o recyklingu. Ekologiczne wykorzystanie gruzu budowlanego, znacząco obniży koszty i poprawi efektywność pracy. Nadmiar odpadów powoduje wiele problemów. Po pierwsze, często wyrzucamy fragmenty, za…

Wszystko, co musisz wiedzieć o nowym Leguanie 265

Niedawno miała miejsce premiera nowego podnośnika koszowego – Leguan 265. Jakie są jego możliwości? Czym różni się od poprzednich modeli? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym…

Przycinanie gałęzi nigdy nie było takie łatwe – nowości w ofercie Avant

Dzięki obserwowaniu potrzeb użytkowników, wachlarz narzędzi AVANT powiększył się o trzy nowe maszyny, które zostały stworzone, aby pomóc w przycince drzew i czyszczeniu miejsca pracy.

Służymy pomocą
i zapraszamy do współpracy