
Co zrobić z gruzem z budowy?
Recykling staje się niezbędnym elementem w dzisiejszej branży budowlanej. Nadmiar odpadów powoduje wiele problemów. Po pierwsze, często wyrzucamy fragmenty, za które wcześniej zapłaciliśmy. Każdy materiał, który da się ponownie wykorzystać, a trafia na wysypisko, to zmarnowany potencjał i realna strata. Ta strata powiększa się, jeśli podliczymy do niej koszty, które wynikają z utylizacji odpadów. Można powiedzieć, że za każdą błędną kalkulację lub uszkodzenie materiału płacimy podwójnie. Wywóz, zakup lub wynajem kontenerów nakładają kolejne wydatki poświęcone wyłącznie materiałom, które już nam się nie przydadzą.
Niestety od początku roku sytuacja jeszcze bardziej się pogorszyła. Od 1 stycznia 2025 roku w życie weszły nowe przepisy nakazujące segregację odpadów powstałych podczas budowy, remontów i rozbiórek, generując kolejne koszty wynikające z większej ilości wymaganych kontenerów i pojemników. Dlatego dzisiaj jeszcze bardziej niż kiedykolwiek konieczne jest rozsądne logistyczne podejście i dogłębne wykorzystanie używanych materiałów.
Jedną z najlepszych okazji do zaoszczędzenia jest recykling gruzu budowlanego. Materiał, który przez lata traktowano jak problematyczny odpad, dziś staje się pełnoprawnym surowcem o szerokim zastosowaniu.
Rozdrobniony gruz to doskonałe kruszywo. Sprawdza w podbudowach dróg, można go użyć pod wylewki czy kostkę brukową. Ten materiał znajdzie również szerokie zastosowanie w wielu projektach ogrodowych, jest idealnym fundamentem pod różnego rodzaju tarasy i altany oraz doskonale nada się do wykonania ścieżek spacerowych, podjazdów, zapewniając twardą i stabilną nawierzchnię do budowy. Aby wykorzystać potencjał tego surowca, należy najpierw mieć pewność, że pozbyliśmy się z niego wszystkich zmieszanych zanieczyszczeń i że jest on równomiernie pokruszony.
Idealnym narzędziem stworzonym do tego celu są produkty marki CM, która od lat produkuje łyżki kruszące i przesiewające. Są to maszyny stworzone do bezpośredniej pracy na budowie. Możliwość montażu na różnych koparkach i ładowarkach oraz ich kompaktowy rozmiar oferują elastyczność pracy w różnych lokalizacjach. Łyżki przesiewające oddzielają materiały różnej wielkości. Jednym z ich zastosowań może być oczyszczenie gruzu, zanim ten trafi do kruszarki. Dzięki zastosowaniu łyżki kruszącej przesiany gruz można równomiernie rozdrobnić na wartościowy surowiec, który jest gotowy do użycia bezpośrednio na placu budowy.
Przetwarzanie gruzu na miejscu to sposób na obniżenie kosztów logistyki. Zamiast wywozić tony odpadów – można je od razu przekształcić i ponownie wykorzystać. To realna korzyść dla budżetu i środowiska. Odpady od razu wracają do obiegu, w rezultacie zapewniając mniej strat, większą efektywność i więcej oszczędności.
Recykling się opłaca. Gruz rozbiórkowy nie jest odpadem, a okazją do zaoszczędzenia. Nie marnujmy potencjału tego surowca, tylko wykorzystajmy go do poprawy swojej pracy.
szczegóły
- Recykling
- Kruszywo
- CM
Zobacz też

Wszystko, co musisz wiedzieć o nowym Leguanie 265
Niedawno miała miejsce premiera nowego podnośnika koszowego – Leguan 265. Jakie są jego możliwości? Czym różni się od poprzednich modeli? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym…

Przycinanie gałęzi nigdy nie było takie łatwe – nowości w ofercie Avant
Dzięki obserwowaniu potrzeb użytkowników, wachlarz narzędzi AVANT powiększył się o trzy nowe maszyny, które zostały stworzone, aby pomóc w przycince drzew i czyszczeniu miejsca pracy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki?
Jaką kosiarkę wybrać? Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak by się wydawało. Co dla ciebie jest ważniejsze – pojemność, czy może zwrotność kosiarki? Jaka jest wielkość koszonego terenu? Czy warto…

Czy warto zautomatyzować układanie kostki brukowej?
Chwytaki brukarskie Hunklinger pomogą w szybkim, wygodnym i precyzyjnym ułożeniu kostki brukowej.

Służymy pomocą
i zapraszamy do współpracy